روغن موتور

بهترین زمان برای تعویض روغن موتور خودرو

چگونه بفهمیم زمان تعویض روغن موتور خودرو فرا رسیده است؟ روغن موتور مایه حیات خودروها می باشد، بدون وجود آن موتور خودرو از کار می افتد. وظیفه اصلی روغن موتور خودرو روان سازی و جلوگیری از اصطکاک اجزای متحرک موتور و هم چنین جلوگیری از فرسودگی می باشد. وقتی موتور خودرو شروع به کار می کند روغن موتور هم شروع به تجزیه شدن می کند تا جایی که:

۱= سطح آن کاهش می کند

۲= چراغ چک روشن می شود

و صدای فعالیت موتور خودرو نیز تغییر می کند. قبل از دیدن این نشانه ها باید نسبت به تعویض روغن موتور خودرو اقدام کنیم اما بهترین زمان برای تعویض روغن موتور خودرو چگونه تشخیص داده می شود؟ اگر خودمان بخواهیم این کار را انجام دهیم نسبت به چه نکاتی آگاهی داشته باشیم؟ در ادامه به طور مفصل درباره زمان مناسب برای تعویض روغن و هم چنین نحوه انجام این کار صحبت می کنیم.

 

اغلب سازندگان خودرو‌‌‌ توصیه می‌کنند در خودروهای بنزینی با تکنولوژی روز دنیا هر ۱۲۰۰۰ هزار کیلومتر (۷۵۰۰ مایل)، یا هر سال یک بار، باید تعویض روغن شوند. البته شرایط ذکر شده در مورد کارکرد خودرو در حالت معمولیه و در شرایط سخت کارکرد قضیه کاملا فرق می‌کنه

برای تعویض روغن موتور و فیلتر روغن، زمان مناسب تعویض روغن موتور خودرو به مسافت طی شده توسط خودرو و زمان ماندگی روغن در داخل کار‌تر موتور بستگی داره؛ چون تغییرات خواص روغن موتور، به مقدار کارکرد موتور و به مدت زمانی که روغن در موتور بوده، بستگی زیادی داره. البته موارد خاص مثل استارت زدن زیاد در هوای سرد یا حرکت زیاد در مسیرهای پر ترافیک، مدت زمان تعویض روغن موتور و فیلتر روغن‌‌ رو جلوتر می‌اندازه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *